Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου 2017

Πιερικός Ρυακίων-Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 0-7

Με εμφατικό τρόπο προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Πιερίας ο νεανικός Εθνικός Ν. Κεραμιδίου μετά τη νίκη του με σκορ 0-7 επί του Πιερικού Ρυακίων στο δημ. γήπεδο «Δ. Μπουκλή» (Ματσόλα), σε μια αναμέτρηση που το σκορ τα λέει όλα.

Οι γηπεδούχοι ήταν μόνο στο πρώτο ημίχρονο ανταγωνιστικοί χωρίς όμως να πετύχουν κάποιο τέρμα , ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Ν. Κεραμιδίου ανέβασε στροφές σημειώνοντας τρία τέρματα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου και άλλα τέσσερα στην επανάληψη μετά απο πολύ καλή εμφάνιση, δείχνοντας στον κόσμο που παρακολούθησε το παιχνίδι ότι είναι έτοιμη για το πρωτάθλημα.

Φάσεις και γκολ
Στο 25΄ σέντρα του Μητράκα απο θέση δεξιά και ασίστ του Καργιώτη  προς τον Κωστόπουλο ο τελευταίος απο κοντά με πλασέ άνοιξε το σκορ 0-1.
Στο 28΄ πάσα του Μητράκα και σουτ στην κίνηση απο τον Καργιώτη, απέκρουσε σε κόρνερ ο νεαρός Μαντζόλης.
Στο 30΄ φάση καρμπόν με την προηγούμενη και τους ίδιους πρωταγωνιστές, ο γκολκήπερ των Ρυακίων απομάκρυνε με τα πόδια.
Στο 31΄ απο τον συνδιασμό του Μητράκα με τον Παρδάλη η μπάλα κατέληξε στον Καργιώτη ο οποίος με πλασέ έγραψε το 0-2.
Στο 35΄ ο Γράψας υπέπεσε σε χέρι-πέναλτι απο το γέμισμα του Μητράκα στην περιοχή. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Θοδωρής Μητράκας κάνοντας το 0-3.
Στο 43΄ σε γύρισμα του Μητράκα, ο Παρδάλης με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον πολύ καλό Μαντζόλη.
Στο 54΄ ο Καργιώτης (δεύτερο τέρμα) με σουτ απο την ασίστ του Καλαΐτζίδη Ν. διεύρυνε το σκορ σε 0-4.
Στο 58΄ ο Χριστοδούλου που πέρασε στο παιχνίδι ένα λεπτό νωρίτερα ως αλλαγή με σουτ αύξησε το σκορ σε 0-5.
Στο 59΄ ο Κωστόπουλος με πλασέ έγραψε το 0-6 με το δεύτερό του τέρμα.
Στο 62΄ απο το διαγώνιο σουτ του Κωστόπουλου η μπάλα χτύπησε στη ρίζα της δεξιάς δοκού του Μαντζόλη και έφυγε άουτ.
Στο 67΄ ο Χριστοδούλου με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-7 σημειώνοντας το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στον αγώνα.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο κ. Μέγας με βοηθούς τους κ.κ. Κουτσικανίδη και Στίκο.